niedziela, 27 października 2019

Halloween – pełno darmowych materiałów do pobrania

Halloween już za kilka dni, więc spieszę z zestawem halloweenowych materiałów do wykorzystania podczas zajęć logopedycznych.

Na początek gra usprawniająca aparat artykulacyjny.


plansza do pobrania:

przykładowa instrukcja do pobrania:

wklejka do zeszytu do pobrania (na jednej kartce są dwie wklejki mieszczące się w zeszycie formatu A5):

Po gimnastyce buzi i języka można przejść do utrwalania ćwiczonych głosek. Z racji zbliżającego się Halloween warto dodać do tych ćwiczeń odrobiny magii. Zadaniem dziecka jest nazwanie zwierzęcia lub przedmiotu widocznego na ilustracji, a następnie pokolorowanie tego obrazka… Magicznym flamastrem.

Na rynku dostępnych jest wiele magicznych flamastrów, ale wszystkie te, które znam działają tak samo – kolorowe barwią kartkę w standardowy sposób, a dołączone do zestawu białe (magiczne) flamastry zmieniają kolor uzyskany poprzednim pisakiem.

Flamastry różnych marek różnią się między sobą ceną, długością, grubością, gamą kolorów oraz – co według mnie jest najważniejsze – czasem oczekiwania na zmienienie się koloru. Za jakiś czas chyba pokuszę się o pokazanie największych różnic między magicznymi flamastrami, których miałam okazję używać.


Tym razem na jednej stronie są dwie różne plansze kolorowanek (idealnie mieszczą się do zeszytu formatu A5, czyli standardowego zeszytu). Coraz częściej prowadzę terapię logopedyczną w parach lub nawet małych grupach i wówczas dużo lepiej sprawdza się wręczenie dzieciom zadań polegających na tym samym, ale zawierających różny materiał językowy.

do pobrania plansza kolorowanek z głoskami „sz” i „ż”:

do pobrania plansza kolorowanek z głoską „r”:

Na Halloween świetnie też się sprawdza zabawa z serii „O czym…?” Wcześniej publikowałam m.in. „O czym mówią zające?” i „O czym myślą mieszkańcy królestwa?”. Tym razem prezentuję materiał dydaktyczny „O czym mówią potworki?”.


Potworki są piankowymi naklejkami marki DpCraft.

A szablon wypowiedzi potworków z głoskami „sz” i „ż” jest do pobrania tutaj:

Ja wypowiedzi potworków wydrukowałam na papierze technicznym i podkleiłam taśmą piankową marki Grand (nie jest szczególnie wysoka jak na taśmę piankową, ale też łatwo ją przeciąć bez sklejenia nożyczek na stałe).

Polecam też drukować dwa zestawy wypowiedzi na jednej stronie – wtedy więcej wypowiedzi potworków zmieści się na stronie zeszytu uczniowskiego.

Bardzo lubię zadania, które łączą logopedię z twórczymi pracami plastycznymi. Po co ćwiczyć sam aparat artykulacyjny, skoro jednocześnie można też wspierać kreatywność dziecka i jego zdolności manualne?

Ciekawe, choć wymagające dużo pracy, jest tworzenie halloweenowych potworków. Do stworzenia ich potrzebne są:
 • imiona potworków (ja swoje wydrukowałam na papierze samoprzylepnym),
 • pianka samoprzylepna,
 • szablony potworków,
 • flamastry,
 • samoprzylepne oczka,
 • nożyczki,
 • kosz na śmieci.

 • Dziecko najpierw losuje imię potworka i czyta je na głos (lub powtarza po logopedzie), a potem przykleja je na kartkę w zeszycie. Następnie dziecko wybiera szablon i piankę, odrysowuje szablon na tyle pianki, wycina i przykleja nad wklejonym do zeszytu imieniem potworka. Na koniec dziecko przykleja potworkowi samoprzylepne oczy i dorysowuje atrybuty potworka.

  Swoje szablony zrobiłam dużymi dziurkaczami DpCraft w tekturze.


  Samoprzylepne oczy miałam z taśmy z Tigera. W zeszłym roku za to korzystałam z ruchomych samoprzylepnych oczek DpCraft – też się sprawdzały, choć niektóre dzieci miały duże trudności z odklejeniem ich.


  A tak wygląda przykładowy potworek:


  Do pobrania imiona potworków zawierające głoski „sz” i „ż”:

  Do pobrania imiona potworków zawierające głoski „cz” i „dż”:

  Brak komentarzy:

  Prześlij komentarz