wtorek, 17 grudnia 2019

Dzwoneczki – proste ćwiczenie na utrwalanie głosek i wygaszanie TOB-u jednocześnie

Jak jednocześnie utrwalać prawidłową wymowę i wygaszać TOB zgięciowy? Na przykład za pomocą dzwoneczków i wędki magnetycznej.

Zadanie jest banalnie proste – dziecko kładzie się na materacu na brzuchu, powtarza wypowiedź logopedy, a po prawidłowym powtórzeniu trzymając oburącz wędkę próbuje złowić dzwoneczek umieszczony w pojemniku. Pojemnik z dzwoneczkami powinien być na tyle wysoko, by dziecko musiało podczas zabawy unieś oba łokcie.


Zabawa dobrze się sprawdza i na zajęciach indywidualnych, i na grupowych. Szczególnie wtedy, gdy dzieci uczęszczające na zajęciach są na innych etapach terapii (jedno może wówczas powtarzać sylaby, a drugie np. frazy) oraz kiedy dzieci ćwiczą inne głoski.


PS Przed zabawą warto upewnić się, że posiadane dzwoneczki da się w ogóle złowić na wędkę magnetyczną. Różne firmy produkują podobne dzwoneczki z różnych materiałów (np. dzwoneczki, które kupiłam w Tigerze nie są przyciągane przez magnes, a te marki DpCraft spokojnie da się wykorzystać do opisanej powyżej zabawy).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz