wtorek, 15 grudnia 2020

Zima, zima, zima…

U mnie na zajęciach sezon zimowy w pełni, dlatego dzielę się kolejnym zestawem zimowych ćwiczeń do zdalnej terapii.

Do usprawniania aparatu artykulacyjnego tradycyjnie już przygotowałam grę planszową. Rolę kostki pełni koło fortuny, a pionkami w grze są kolorowe rękawiczki.



Co się przyda do utrwalania głosek w zdalnej terapii logopedycznej? Bałwanki. Jednak wcale nie takie zwykłe, ale… Przebrane. Zadaniem dziecka jest zakręcić kołem fortuny, a potem powiedzieć, kim jest dany bałwanek (przy okazji jeszcze ćwiczymy narzędnik!). Następnie należy kliknąć na ikonkę kredki, wybrać kolor i wielkość oraz wykonać odpowiednią ilustrację.

Przed kolejnym kręceniem kołem trzeba zamknąć przybornik. Wówczas naniesione przez dziecko rysunki przestaną być widoczne, ale tylko do czasu ponownego otwarcia piórnika!

Bałwanki do utrwalania głosek „sz” i „ż”/„rz”:


Bałwanki do utrwalania głosek „s” i „z”:


Bałwanki do utrwalania głoski „r”:


Przygotowałam też „odwrotną” zabawę dla dzieci utrwalających głoskę „r”. Tym razem to one na podstawie ilustracji muszą ustalić, kim jest bałwan i wpisać odpowiedź w pole pod bałwankiem (uwaga, trzeba wpisać rzeczownik w formie narzędnika!).
Po wpisaniu wszystkich odpowiedzi trzeba zjechać na dół karty pracy, kliknąć „FINISH”, a potem „CHECK MY ANSWERS” – wówczas karta pracy sama sprawdzi odpowiedzi.

Kim jest bałwan?, an interactive worksheet by miaumiau
liveworksheets.com


Do utrwalania głosek „sz” i „ż”/„rz” przygotowałam za to zabawę „O czym marzą bałwany?”. W tej zabawie dziecko kręci kołem fortuny, mówi o czym dany bałwan marzy (przy okazji ćwiczymy tworzenie miejscownika), a następnie tworzy odpowiednią ilustrację. Tak jak przy zadaniu z przebranymi bałwankami, należy kliknąć na ikonkę kredki, która znajduje się w prawym górnym rogu, wybrać kolor i grubość linii, a potem wykonać obrazek. Przed kolejnym kręceniem kołem fortuny przybornik musi zostać zwinięty, co spowoduje zniknięcie ilustracji dziecka, ale obrazki te powrócą po ponownym otwarciu piórnika z kredkami.



Na zajęciach cały czas świetnie mi się sprawdzają zagadki tematyczne. Dzięki nim dzieci rozwijają słownictwo związane z danym tematem, ćwiczą wysłuchiwanie słów kluczowych, usprawniają fluencję słowną… Można by długo wymieniać! Zagadki to jedna z moich ulubionych form zabawy. Oto zimowe zagadki na ten tydzień:

Zagadki – zima 2, an interactive worksheet by miaumiau
liveworksheets.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz