piątek, 11 grudnia 2020

Zima – materiały logopedyczne na zdalne zajęcia

U mnie spadł już pierwszy śnieg, więc sezon zimowych ćwiczeń logopedycznych uważam za otwarty.

Na sam początek rozgrzewka w postaci gry planszowej. W roli kostki występuje niezawodnie koło fortuny, a pionkami w tym tygodniu są bałwanki z kolorowymi garnkami.Do poznawania i utrwalania słownictwa związanego z zimą polecam zimowe zagadki. Przy okazji jeszcze pomagają one wyćwiczyć rozumienie ze słuchu oraz znajdowanie słów kluczowych w tekście.

Zagadki – zima, an interactive worksheet by miaumiau
liveworksheets.com


Pamiętacie mojego bałwana – pomoc logopedyczną do ćwiczeń „na sucho”? W tym roku ze względu na zdalną edukację otrzymał on formę wirtualną.

W tej zabawie dziecko z dostępnych mu przedmiotów (m.in. guziki, monety i łyżka) ma stworzyć dekorację bałwana. Aktywność ta wspiera rozwój kreatywnego myślenia. Może być też wykorzystana do rozwoju zasobu słownictwa (również na lekcjach języka polskiego jako obcego) oraz do ćwiczenia konkretnych struktur zdaniowych (np. „Monety będą oczami”, „Guziki będą ustami”, „Marchewka będzie nosem”).Na zajęciach logopedycznych może się też przydać interaktywna zimowa ilustracja. Do czego? Do ćwiczenia relacji przestrzennych oraz używania wyrażeń przyimkowych.

W pierwszym wariancie zabawy to logopeda rozmieszcza obiekty na planszy, a następnie zadaje dziecku pytania, np. „Gdzie jest drogowskaz?”. Zadaniem dziecka jest wtedy odpowiedzieć na pytanie, np. „Jest przed drzewem”.
W drugim wariancie zabawy to dziecko mówi logopedzie, gdzie umieszczać obiekty (np. „Drzewo iglaste musi stać na górce, a przed nim bałwan z zielonym garnkiem”).Bałwanki będą z kolei pomocnikami w utrwalaniu głoski „sz”. Należy zakręcić kołem fortuny, a następnie powiedzieć, o czym marzy pierwszy bałwan. Ilustrację w odpowiedniej chmurce wykonuje dziecko (w prawym górnym rogu jest ikonka kredki – po jej kliknięciu rozwija się menu, w którym można wybrać kolor oraz grubość rysowanej linii). Po każdym kręceniu kołem fortuny można albo usunąć wylosowaną wcześniej ilustrację, albo ją zostawić, dzięki czemu może się zdarzyć tak, że więcej niż jeden bałwanek będzie mieć to samo marzenie!Cały czas prowadzisz zdalną terapię logopedyczną?

Zastanawiasz się, co robić, gdy…
❄ Uczeń wykonał już wszystkie zadania, a zostało kilka minut zajęć?
❄ Masz idealnie pasujący do zajęć materiał, ale w pliku PDF, a nie w formie interaktywnej?
❄ Masz przygotowaną interaktywną grę, a współdzielenie ekranu nagle przestało działać?

W najbliższą środę 16 grudnia w godzinach 18:30-10:30 będę mówić, co robić w takich i wielu innych sytuacjach! Zapraszam na webinar „Zdalna terapia logopedyczna – tworzenie materiałów oraz metodyka pracy”.
Cena: 67 zł
Zapisy: Puzzle - Dopasowane Szkolenia.

plakat reklamowy webinar Zdalna terapia logopedyczna – tworzenie materiałów oraz metodyka prac

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz