sobota, 13 lutego 2021

Magiczne cylindry

Przed Państwem… Magiczne cylindry!


Zabawa, której celem jest utrwalanie prawidłowej wymowy i jednoczesne wygaszanie tonicznego odruchu błędnikowego.

Do tej zabawy potrzebne są wydrukowane na czarnym papierze i zalaminowane cylindry oraz ilustracje pomagające w ćwiczeniu wybranej głoski (ja swoje ilustracje wydrukowałam na papierze samoprzylepnym). Należy też przygotować samoprzylepny rzep.

Najpierw ilustracje są przyczepiane do cylindra za pomocą spinacza w taki sposób, by częściowo wystawały z nakrycia głowy. Dziecko leży na brzuchu i trzymając wędkę oburącz(!) łowi cylindry znajdujące się na wieczku pudełka, które terapeuta trzyma przed dzieckiem. Wieczko pudełka z cylindrami musi być trzymane na tyle wysoko, by dziecko podczas zabawy musiało nie tylko unieść dłonie, ale też oderwać łokcie od podłoża.

 

Po wyłowieniu cylindra, dziecko mówi, co się w tym nakryciu głowy znajdowało. Analogicznie postępuje z kolejnymi cylindrami. Kiedy wszystkie kapelusze są już wyłowione, można je przenieść do stolika, przy którym nastąpi dalszy etap zabawy.

Spinacze łączące cylindry z ilustracjami należy zdjąć, a obrazki wkleić do zeszytu logopedycznego. Potem na ilustracje należy przykleić samoprzylepny rzep, a na górną część rzepu cylindry.

I w ten oto sposób dzieci mogą stworzyć na zajęciach magiczne cylindry, których zawartość da się wielokrotnie sprawdzać, co przydaje się podczas utrwalania materiału wyrazowego w domu.

Szablon cylindrów do pobrania: https://drive.google.com/file/d/1OMEu21Hv_sdRV2J5UpmBB_FmpFDvMcpd/view?usp=sharing

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz