niedziela, 23 stycznia 2022

Żarłoczne potwory

Przed Wami… Żarłoczne potwory!

W ostatnim tygodniu towarzyszyły one moim podopiecznym w czasie zajęć. Zadaniem dzieci było położenie się na brzuchu i, trzymając magnetyczną wędkę oburącz, schwytać potworka. Same potworki były wcześniej wycięte i zalaminowane, a później jeszcze zostały na nie założone spinacze, aby można było łowić potworki wędką magnetyczną. Podczas zadania wszystkie ilustracje leżały na dużym wieczku pudełka, a wieczko było na moich kolanach. W trakcie tego zadania dzieci wygaszały toniczny odruch błędnikowy (TOB) w formie brzusznej.

Co było potem? Potem trzeba było dowiedzieć się, co zjadł żarłoczny potwór. W tym celu świeciłam z tyłu mocną latarką na potwora, a oczom dziecka ukazywała się ilustracja obiektu zawierającego w nazwie głoskę, którą dziecko utrwala. Oczywiście, można też potwory podkleić innymi ilustracjami, jeżeli dziecko utrwala inną głoskę na zajęciach logopedycznych czy np. utrwala konkretne słownictwo na lekcji języka polskiego jako obcego.


Ukryte obrazki to w rzeczywistości ilustracje wydrukowane i przyklejone z tyłu kartki z potworkiem. Sam pomysł nie jest mój, widziałam już wiele materiałów stworzonych w ten sposób. Niestety, nie wiem, kto pierwszy wymyślił ten sposób ukrywania obrazków. Jeśli ktoś z Was wie, to proszę, dajcie znać.

Do pobrania materiał z żarłocznymi potworami: https://drive.google.com/file/d/1e8aLXxD_mby9-DmOiERYbvXltgVNaczi/view?usp=sharing

Do pobrania materiał obrazkowy z głoską „s”: https://drive.google.com/file/d/1mWBclrBSWhU1kJm1LTtMNuU_RYjIt4bt/view?usp=sharing

Drugą częścią zabawy było tworzenie własnych żarłocznych potworków. Do tego przygotowane miałam czarno-białe ilustracje, kółka wycięte okrągłym dziurkaczem w białym papierze, dwa rodzaje flamastrów i klej.

Dzieci kolorowały potworki jasnymi flamastrami, a następnie na białym kółku rysowały ciemnymi flamastrami to, co zjadł potworek. Potem wystarczyło już tylko podkleić ilustrację z potworem kartką z jego jedzeniem. Dzieci, które miały ochotę po zajęciach laminowały swoje prace.

To, jakie ilustracje stworzą dzieci zależy od celu zajęć. Możemy w ramach motywowania dziecka pozwolić mu samodzielnie zdecydować, co zje potwór, a możemy prosić, by rysowane obiekty miały w nazwie konkretną głoskę czy należały do konkretnej kategorii (np. rośliny).


Potworki kolorowane były jasnymi flamastrami, żeby na pewno prześwitywały podczas oświetlania ich latarką.

Do pobrania materiał z czarno-białymi żarłocznymi potworami: https://drive.google.com/file/d/1XAbB8ywF-1s6xUETrvGpQmdkz6sy27O2/view?usp=sharing

Materiały z żarłocznymi potworkami są dostępne za darmo, ale jeżeli chcesz podziękować i masz taką możliwość, proszę, wpłać dowolną kwotę na zbiórkę https://www.ratujemyzwierzaki.pl/kotybr lub bezpośrednio na konto KOTOZ - Suwałki:

TOZ W POLSCE oddział w Suwałkach Mikołajewo 22c 16-503 Krasnopol
Nr konta: 75 9367 0007 0010 0016 3529 0001
KOD SWIFT: POLUPLPR
PayPal: suwalki@toz.pl
Tytuł: KOTOZ 2

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz