niedziela, 6 listopada 2016

Pomoc uniwersalna – jesienne drzewo

Pomoce uniwersalne są dobre, bo są dobre i uniwersalne.

Ostatnio moi podopieczni przy mojej asyście tworzyli swoje własne jesienne drzewo. Przygotowałam dla nich kartkę z rysunkiem drzewa z pustymi gałęziami. Zadaniem dzieci było poprawne wypowiadanie sylab/wyrazów/fraz/zdań (no właśnie, uroki pomocy uniwersalnej) i po każdym prawidłowym powtórzeniu przyklejenie do drzewa samoprzylepnego liścia.


Zalety tej pomocy?
  1. Pozwala przypomnieć sobie zmiany zachodzące w przyrodzie w czasie jesieni, a przynajmniej dwie z nich – zmienianie się koloru liści na drzewach oraz, późniejsze, spadanie liści z drzew.
  2. Pozwala przypomnieć nazwy kolorów albo poszerzyć zasób słownictwa – ja przygotowałam liście w kilku kolorach i odcieniach, więc było duże pole do popisu. Dzieci zwykle najbardziej się cieszyły z połyskujących złotych liści.
  3. Pozwala szybko i łatwo (bez zmęczenia dziecka) powtórzyć dużą partię materiału wyrazowego. Dużo podopiecznych nawet nie zauważa, że ćwiczy – zadaniem jest przecież wykonanie pięknego drzewa.
  4. Wzmacnia poczucie sprawczości – każde dziecko samo wybiera kolory liści i samo decyduje, w którym miejscu drzewa je przyklei. Dzięki temu każda osoba tworzy własne, niepowtarzalne drzewo w oparciu o własny gust i zmysł estetyczny.
  5. Podczas odklejania i przyklejania liści pozwala ćwiczyć motorykę małą, która jest bardzo istotna, szczególnie u dzieci, u których występują dodatkowe trudności poza samą wadą wymowy.

Tutaj szablon do pobrania, wycięcia i wklejenia prosto do zeszytu w formacie A5:
https://drive.google.com/file/d/0B4Znt_PeD4EEVWQxWlc2c1NBVEZ0UVhEbkFKc091WXZjZ0Jv/view

A tu przykładowe drzewo, jakie można wykonać:

1 komentarz: