czwartek, 21 maja 2020

„DIA-LOG – narzędzie do wstępnego badania mowy dzieci w wieku zerówkowym i wczesnoszkolnym”

W pracy w szkole często stawałam przed dylematem, jakim narzędziem badać swoich podopiecznych podczas pierwszego spotkania. Jestem zdania, że terapia logopedyczna nie ogranicza się jedynie do korekcji wad artykulacyjnych, więc potrzebowałam narzędzia pozwalającego poznać nie tylko jakość wymowy, ale też znajomość systemu językowego oraz możliwości komunikacyjne dziecka. Szczególnie ważne było dla mnie również, by sam proces diagnozy przebiegał w stosunkowo naturalnej i atrakcyjnej dla dziecka sytuacji komunikacyjnej. Spotkanie diagnostyczne to często jednocześnie pierwsze spotkanie z podopiecznymi. Naturalna sytuacja komunikacyjna sprawia, że dzieci nie czują się oceniane, a jednocześnie logopeda ma szansę poznać ich faktyczne możliwości językowe.

Wynikiem potrzeby posiadania narzędzia spełniającego wszystkie te kryteria jest „DIA-LOG – narzędzie do wstępnego badania mowy dzieci w wieku zerówkowym i wczesnoszkolnym”. Narzędzie to pozwala podczas kilkunastominutowej diagnozy wstępnie ocenić możliwości językowe i komunikacyjne dziecka w następujących obszarach: zasób słownictwa, jakość artykulacji, umiejętność wchodzenia w rolę i dialogowania w sytuacjach społecznych, umiejętność odmieniania rzeczownika – tworzenie dopełniacza, narzędnika i miejscownika oraz tworzenie wyrażeń przyimkowych, rozumienie pytań, stosowanie wyrażeń przyimkowych oraz zdolność wczuwania się w drugą istotę – tzw. teorię umysłu.

Narzędzie „DIA-LOG” w formie ebooka do samodzielnego druku ukazało się już w sprzedaży. Jest dostępne w księgarni internetowej Ridero. Wszystkie zainteresowane osoby zapraszam pod adres: https://ridero.eu/pl/books/dia-log_narzedzie_do_wstepnego_badania_mowy_dzieci_w_wieku_zerowkowym_i_wczesnoszkolnym/

2 komentarze:

  1. Czy będzie kolejna edycja tego szkolenia, niestety za późno zajrzałam na Pani bloga

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zapraszam na szkolenie w Centrum Terapii i Rozwoju INDYGO w Warszawie :) Odbędzie się 6 września tego roku. Tutaj są szczegółowe informacje: https://www.facebook.com/events/935526690244593/ :)

      Usuń