niedziela, 18 kwietnia 2021

Kosmiczne materiały logopedyczne

W najbliższym tygodniu zabieram moich podopiecznych na kolejną logopedyczną podróż w kosmos. Wszystkich Was gotowych do odlotu też zapraszam na szaloną wycieczkę.

Na sam początek – rozgrzewka umysłowa, czyli uwielbiane Gdybajki. Zakręć kołem fortuny, przeczytaj pytanie i powiedz, jak sądzisz – „Co by było, gdyby…?”.Jeżeli jesteśmy już pewni, że to czas na podróż w kosmos, należy zacząć gimnastykę przed odlotem. Przyda się do tego gra planszowa pomagająca usprawniać aparat artykulacyjny. W roli kostki niezawodne koło fortuny, a w roli naszych awatarów czy też pionków – kosmici. Różniący się od nas znacznie, ale przyjaźnie nastawieni i gotowi do pomocy podczas zajęć logopedycznych.A jeśli już o kosmitach mowa, to kilku z nich przyleciało do nas swoimi statkami, które wzorem ludzkich statków pływających po morzach, otrzymały swoje dość nietypowe nazwy. Zadaniem dzieci jest przeczytanie nazwy statku kosmicznego, a następnie przesunięcie go poza granice planszy.

Statki kosmitów z głoską „ź”:Statki kosmitów z głoską „cz”:Statki kosmitów z głoską „z”:Gdy wszystkie statki odlecą, można zacząć kolejną zabawę.

Ta przeznaczona jest przede wszystkim dla starszych podopiecznych. „Zakazane Słowa – Kosmos” to kolejna odsłona gry, która polega na opisaniu pozostałym graczom słowa zapisanego wielkimi literami. Trzeba to zrobić w taki sposób, by nie użyć wyrazów zapisanych w dolnej części karty.Później czeka nas wcielenie się w rolę kosmicznego detektywa. Każdy gracz otwiera swoją planszę gry i za pomocą niebieskiego prostokąta zaznacza na górze planszy kosmitę, w którego się wciela. Następnie gracze na zmianę zadają sobie pytania zamknięte dotyczące postaci przeciwnika tak, by jak najszybciej dojść do tego, jaką postacią jest drugi gracz (postacie wyeliminowane z dochodzenia zasłania się białymi prostokątami).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz