wtorek, 3 stycznia 2017

Sportowe coniepasuje

W tym tygodniu motywem przewodnim na zajęciach u mnie jest sport, wobec czego przygotowałam sportowe coniepasuje. O samych coniepasujach już kiedyś pisałam. W skrócie: jest to zestaw grafik, z którego trzeba wybrać ilustrację niepasującą do pozostałych, a następnie uzasadnić swój wybór.

Proste? Bynajmniej.

Kiedy wyklucza się ze względu na kolor sprawa wydaje się banalna. Odrzucenie koszulki niepasującej do dwóch (różnych) butów też nie jest trudne. Wszystko komplikuje się, kiedy okazuje się, że trzeba też wykluczać ze względu na przydatność podczas gry w piłkę nożną lub też sposób powstania (naturalny lub też związany z działalnością człowieka).

A co, jeśli ze zbioru trzech obrazków można wyłączyć wszystkie trzy ze względu na różne cechy? To też zdaje się nie ułatwiać znalezienia właściwego rozwiązania. Jednak słowo honoru, że da się to zrobić i zabawy jest przy tym co nie miara.Zalety coniepasujów:

  • ćwiczą umiejętność wykluczania ze zbioru,
  • rozwijają umiejętność argumentowania,
  • pozwalają doskonalić umiejętność poprawnego wysławiania się (ile to razy „wiadomo, o co chodzi, ale nie wiadomo, jak to przekazać!),
  • kształtują szeroko pojętą kreatywność i zdolność poszukiwania niestandardowych rozwiązań – bo też i kto by się na co dzień zastanawiał, co łączy krowę i piłkę, prawda?
  • rozbudowują zasób słownictwa – rewelacyjne ćwiczenie dla starszych dzieci oraz osób uczących się języka polskiego jako obcego (sprawdzone).


Grafiki pochodzą ze strony: www.pixabay.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz