niedziela, 29 marca 2020

Logopedyczna ilustracja – pomysł na ćwiczenia do pracy w domu

Zdaję sobie sprawę z tego, że czasami trudno jest zaproponować rodzicom naszych podopiecznych ciekawe zabawy logopedyczne, które mogą przeprowadzić w domu razem z dziećmi. Szczególnie, że nie każdy rodzic dysponuje np. drukarką.

W takiej sytuacji rozwiązaniem może być tworzenie logopedycznego miasta lub organizowanie logopedycznych zabaw lub innych logopedycznych zabaw bez specjalistycznego sprzętu.

Moją dzisiejszą propozycją jest za to tworzenie logopedycznej ilustracji. Do wykonania zadania potrzebna jest tylko możliwość otwarcia pliku pdf z instrukcją oraz posiadanie kartki i zestawu kredek/flamastrów/pasteli lub jakichkolwiek innych narzędzi pisarskich.

Zadanie jest proste: rodzic czyta dziecku na głos opis logopedycznej ilustracji, a dziecko ją tworzy zgodnie z opisem. Później dziecko opisuje stworzoną przez siebie ilustrację rodzicowi lub innej dorosłej osobie pamiętając, by prawidłowo wypowiadać słowa z ćwiczoną głoską. Oczywiście, tekst do ilustracji jest tak stworzony, by rysowane były przede wszystkim te zwierzęta, rośliny i przedmioty, które mają w nazwie utrwalaną przez dziecko głoskę. Opracowane przeze mnie teksty są też utrzymane w tematyce wiosny.

Logopedyczna ilustracja z głoskami „sz” i „ż” („rz”) do pobrania:
https://drive.google.com/open?id=1u8YLQpowCA89xcdmsLG5Qu3d9jxzv3u3

Logopedyczna ilustracja z głoskami „s” i „z” do pobrania:
https://drive.google.com/open?id=1enlllFdNmIdZ7wY1eZ6kgwz2N7mcJF91

Logopedyczna ilustracja z głoską „r” do pobrania:
https://drive.google.com/open?id=1ifchSXT78pWWFo4EwAIVpWI4SszEQY2_

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz