piątek, 20 marca 2020

Zabawy logopedyczne w domu

Ze względu na szalejącego koronawirusa szkoły i przedszkola jeszcze przez przynajmniej kilka dni będą zamknięte. To oznacza, że wiele dzieci nie może uczestniczyć w terapii logopedycznej prowadzonej w formie standardowej, czyli stacjonarnej. Konieczne jest przygotowywanie materiałów dydaktycznych i przekazywanie ich drogą elektroniczną rodzicom podopiecznych.

Mam świadomość, że problem zaczyna się niekiedy już na etapie doboru materiałów do wykonania w domu, ponieważ nie każdy rodzic ma możliwość wydrukowania otrzymanych materiałów. W takiej sytuacji mija się z celem wysyłanie kolorowanek logopedycznych czy tabelek z wyrazami, w których jest miejsce na pieczątkę lub naklejkę dziecka, a więc takich materiałów, które dla wielu uczniów czy przedszkolaków są najatrakcyjniejsze…

Co zrobić, jeśli wiemy, że rodzice naszych podopiecznych nie mogą wydrukować wysłanych przez nas ćwiczeń? Lub też mają pod opieką kilkoro dzieci i w związku z tym potrzebują organizować czas nie tylko naszemu logopedycznemu wychowankowi?

Rozwiązań takiej sytuacji na pewno jest co najmniej kilka. W tym jedno moje. Przygotowałam zestaw 5 ćwiczeń, które z powodzeniem można wykonać w warunkach domowych, ponieważ nie wymagają one ani drukowania instrukcji, ani posiadania żadnych specjalistycznych pomocy dydaktycznych. Trzeba jedynie móc otworzyć plik z instrukcją, a następnie się z treścią instrukcji zapoznać.

Zabawy są też tak skonstruowane, że z powodzeniem można w nie zaangażować pozostałych członków rodziny.


Poniżej do pobrania kompletne instrukcje, które można przekazać rodzicom naszych podopiecznych.

Do pobrania karta domowych zabaw logopedycznych do utrwalania głoski „sz”:
https://drive.google.com/open?id=1_6zUoOK9nCgMeAupGTZ0iR68wNLk403E

Do pobrania karta domowych zabaw logopedycznych do utrwalania głoski „r”:
https://drive.google.com/open?id=1Fmer5IwI9np2x1r31fKSNa8nBsHWbHi_

Na razie stworzyłam tylko wersję dla głosek „sz” i „r”, ale jeśli będzie potrzeba, stworzę wersje i dla innych głosek.

1 komentarz: